Wstydliwy problem: nietrzymanie moczu
Według Światowej Organizacji Zdrowia, nietrzymanie moczu (NTM) dotyka od 10 do nawet 15% społeczeństwa, a co druga osoba po 70. roku życia skarży się na dolegliwości z nim związane. Schorzenie to występuje głównie u kobiet, ale już co piąty mężczyzna obserwuje u siebie kłopoty z prawidłowym oddawaniem moczu, w tym – z jego utrzymywaniem.
Nietrzymanie moczu, czyli?
Nietrzymanie moczu (NTM, inkontynencja moczu), to jego mimowolny i niekontrolowany wyciek przez cewkę moczową, który prowadzi do częściowego lub całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego. Może mieć kilka rodzajów.
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu – występuje najczęściej. Polega na bezwiednym wycieku moczu podczas wysiłku, w tym szczególnie w trakcie kaszlu, kichania lub śmiechu.
- Nietrzymanie moczu z parcia – jest wynikiem nieprawidłowej pracy mięśni pęcherza. Objawem jest uczucie nagłej, natychmiastowej potrzeby skorzystania z toalety. Może występować zarówno w dzień, jak i w nocy. Nietrzymanie moczu z parcia pojawia się także podczas stosunku płciowego, w trakcie orgazmu albo przy nagłej zmianie pozycji ciała.
- Mieszane nietrzymanie moczu – mowa o nim wtedy, kiedy popuszczaniu moczu np. podczas kaszlu czy kichania, towarzyszy uczucie silnego i nagłego parcia na pęcherz.
- Nietrzymanie moczu z przepełnienia – jest diagnozowane głównie u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym. Polega na stałym lub okresowym wyciekaniu moczu z przepełnionego i rozciągniętego pęcherza.
Nietrzymanie moczu – przyczyny
Schorzenie może mieć kilka przyczyn. Najczęstsze z nich, to w przypadku kobiet uszkodzenie mięśni dna miednicy mniejszej (mięśni Kegla), spowodowane porodem (34% przypadków) oraz menopauza i związana z nią zmiana gospodarki hormonalnej, przekładająca się na osłabienie mięśni okalających cewkę moczową. U mężczyzn nietrzymanie moczu pojawia się głównie jako efekt przerostu gruczołu krokowego. Ponadto wystąpieniu nietrzymania moczu sprzyja otyłość, powtarzające się zaparcia, infekcje i przebyte zabiegi operacyjne układu moczowo-płciowego, choroby układu nerwowego.
Jak sobie pomóc?
Istnieje kilka sposobów na to, żeby wesprzeć pracę układy moczowego, a tym samym podjąć próbę wyeliminowania nietrzymania moczu. Istotna będzie zmiana diety na zbilansowaną, pełną błonnika pochodzącego np. z pełnoziarnistego pieczywa, a także wypijanie nektarów z owoców i warzyw zamiast wody. Niezbędny jest ruch, korzystnie wpływający na ruchy jelit. Dobrze jest też ćwiczyć mięśnie Kegla – zaciskać je na kilka sekund i puszczać, a czynność tę powtarzać w seriach.
Na prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego wpływa również regularne wypróżnianie. Powstrzymywanie się od tej czynności sprzyja namnażaniu bakterii, mogących wywoływać infekcje. Dobrze jest też sięgnąć po preparaty opracowane specjalnie z myślą o osobach borykających się z nietrzymaniem moczu – np. Femudar Plus. Zawiera on wyłącznie naturalne składniki, będące kompozycją 3 ekstraktów: z owoców żurawiny wielkoowocowej (hamuje namnażanie bakterii w pęcherzu, przez co zapobiega infekcjom), z pestek dyni (pozytywnie wpływa na właściwe napięcie i siłę mięśni zaangażowanych w prawidłowe kontrolowanie oddawania moczu), z nasion soi (dzięki dostarczeniu fitoestrogenów, uelastycznia mięśnie zwieracza pęcherza).
Z wizytą u specjalisty
Nieleczone schorzenie nasila się, powodując coraz większy dyskomfort, wycofywanie się z podejmowania codziennych aktywności i znaczne pogorszenie jakości życia. Warto więc skonsultować się ze specjalistą, który wykona szereg badań diagnostycznych, dzięki czemu dobierze najskuteczniejszą formę terapii.
Tekst sponsorowany