W jaki sposób działa laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest z reguły osłabieniem mięśni dna miednicy. Wywołać je mogą poród naturalny czy zmiany hormonalne w organizmie kobiety w trakcie okresu menopauzy.

Osłabienie mięśni wpływa między innymi na położenie cewki moczowej, co dodatkowo zwiększa dolegliwości. W celu poprawy napięcia mięśni Kegla, zaleca się wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń lub korzystanie ze specjalnych sond do elektrostymulacji. Niestety, na efekty z reguły trzeba czekać przynajmniej kilkanaście tygodni, a czasami nawet dłużej.

Chirurgia plastyczna a NTM

Naprzeciw kobietom cierpiącym na NTM wyszła chirurgia plastyczna, oferując możliwość chirurgicznego wzmocnienia ścian pochwy. Niestety, z tego typu zabiegiem łączy się dość długa rekonwalescencja.

Laserowe leczenie NTM – wskazania

W przypadku gdy inkontynencja jest lekka lub średnia, możliwe jest przeprowadzenie zabiegu mniej inwazyjnego. Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu polega na użyciu specjalnego lasera. Laser emituje wiązki świetlne, które stymulują mięśnie pochwy do produkcji nowych włókien kolagenowych. W efekcie mięśnie odzyskują napięcie, co za tym idzie łatwiej mogą kontrolować pracę układu moczowego na jego końcowym odcinku. Dodatkowo pochwa zmniejsza swój obwód, co wpływa również na zwiększenie satysfakcji seksualnej w trakcie stosunku.

Dobór metody leczenia NTM powinien być skonsultowany z lekarzem urologiem lub ginekologiem, gdyż nie przy każdym stopniu zaawansowania inkontynencji zabieg przyniesie oczekiwany efekt. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża, miesiączka, wszelkiego typu infekcje intymne oraz choroby nowotworowe. Należy również przeprowadzić przed zabiegiem kontrolę ginekologiczną.

PODZIEL SIĘ: