Skąd się bierze nietrzymanie moczu?
NTM jest chorobą, która coraz częściej dotyka zarówno starsze osoby, jak i młodych ludzi. Jakie są jej przyczyny? Na dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu częściej cierpią kobiety niż mężczyźni. Zazwyczaj jest ono związane z osłabieniem mięśni dna miednicy.
Przyczyn, tak jak odmian NTM, jest wiele. Wyróżnia się zarówno wysiłkowe NTM jak i NTM z przepełniania, i każdy rodzaj może być wywołany z innych przyczyn.
NTM – u kogo pojawia się najczęściej?
Najbardziej narażone na przykre dolegliwości związane z choroba są panie, które weszły w okres menopauzy. Zmiany hormonalne bardzo często są odpowiedzialne za NTM. Jednak, nie oznacza to, że na chorobę cierpią tylko starsze kobiety. Równie dobrze może rozwinąć się u tych młodszych, najczęściej w związku z przebytym porodem. Za utrzymywanie pęcherza w odpowiedniej pozycji odpowiadają mięśnie dna miednicy, które po ciąży są osłabione i rozciągnięte. Z tego powodu dość powszechne jest nietrzymanie moczu u mam. Ponadto, z chorobą mogą zmagać się osoby pracujące ciężko fizycznie, gdzie również ta konkretna partia mięśni jest obciążana.
U panów NTM występuje rzadziej, jednak dość charakterystyczną dla nich odmianą jest NTM z przepełnienia. Pojawia się ono, np. w przypadku przerostu prostaty, gdzie mocz nie ma prawidłowej drogi ujścia. Zatrzymuje się w pęcherzu, a gdy ten jest przepełniony, następuje mimowolny wyciek.
Aleksandra Wiktor