Pozacewkowe nietrzymanie moczu

Pozacewkowe nietrzymanie moczu

W przypadku pozacewkowego nietrzymania moczu wyciek następuje przetoką. Czy tę przypadłość można wyleczyć?

Może się zdarzyć, że mocz będzie uchodził nie tą drogą, którą powinien. Pozacewkowe nietrzymanie moczu to choroba związana zazwyczaj z wrodzonym, lub operacyjnie spowodowanym, nieprawidłowym połączeniem pęcherza, najczęściej z pochwą. W tej sytuacji mocz nie wycieka odpowiednią drogą, a poprzez właśnie pochwę.

Jest to dolegliwość niesamowicie wstydliwa. Osoby z typowymi przykładami nietrzymania moczu czują się zażenowane mówiąc lekarzowi o dolegliwościach. Jednak jest całkowicie uleczalna, dlatego nie należy zachowywać problemu tylko dla siebie, gdyż prowadzi on do znacznie gorszych dolegliwości.

Osoba z nieprawidłowym podłączeniem może również cierpieć na inny z rodzajów NTM. Niestety, pozacewkowe nietrzymanie moczu trzeba leczyć także innymi sposobami, niż pozostałe. W przypadku np. wysiłkowego nietrzymania moczu lub nietrzymania moczu z przepełnianie często wystarczy terapia ćwiczeniami lub odpowiednimi środkami farmakologicznymi. Osoby z NTM pozaprzetokowym są niestety skazane na wizytę u chirurga.

Jedyne rozwiązanie – operacja

Zabieg polega na odpowiednim podłączeniu przewodów, w takim sposób, aby ujście cewki moczowej było dokładnie w takim samym miejscu, jak u innych kobiet. Jest to jedyna możliwość na poprawę sytuacji takiej osoby. Jako, że jest to wada najczęściej wrodzona bardzo utrudniająca życie codzienne, zabieg powinien być refundowany.

Oprócz operacji, lekarz powinien dobrać dla pacjenta odpowiednia terapię. Sprawdzą się ćwiczenia na mięśnie dna miednicy i wszystkie te, zalecane w przypadku NTM. Dodatkowo, chory powinien zaopatrzyć się w pieluchomajtki.

W celu zdiagnozowania schorzenia najlepiej udać się do lekarza. Lekarz skieruje na badania do odpowiedniego specjalisty, który następnie wypisze skierowanie na zabieg. Jest to jedyna metoda, aby pozbyć się wstydliwych objawów.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: