Nietrzymanie moczu u mężczyzn
NTM to dość powszechna dolegliwość – według Światowej Organizacji Zdrowia NTM można zaliczyć ją do chorób społecznych. Częściej cierpią na nią kobiety, jednak problem dotyka również mężczyzn.
Panowie zdecydowanie mniej chętnie niż kobiety przyznają się do problemów intymnych. Nietrzymanie moczu na pewno jest jednym z nich. NTM wciąż uchodzi za temat tabu, toteż ludzie niechętnie rozmawiają o swojej przypadłości z lekarzem. Niesłusznie, ponieważ nieleczone, nawet lekkie nietrzymanie moczu, może z czasem przybierać na sile. Nie należy zatem bagatelizować problemu albo wstydzić się go, zwłaszcza że NTM może być objawem poważniejszych powikłań.
NTM u mężczyzn
Jeżeli zauważy się u siebie jakiekolwiek objawy nietrzymania moczu, należy od razu udać się do lekarza. Nieleczone NTM może prowadzić do pogorszenia się stanu chorego. Nietrzymanie moczu u mężczyzn przyczynia się do spadku komfortu życia, również na tle seksualnym. Dla panów dolegliwości w sferze intymnej mogą oznaczać utratę pewności siebie, a tym samym izolację czy pogorszenie stosunków z partnerką. W takich przypadkach, oprócz wizyty u urologa czy lekarza pierwszego kontaktu, warto wybrać się również po poradę do psychologa. Dla mężczyzn wiele znaczy wsparcie rodziny, a zwłaszcza partnerki.
Przyczyny
Istnieje kilka przyczyn nietrzymania moczu u mężczyzny. Wyróżniamy wysiłkowe nietrzymanie moczu, objawiające się popuszczaniem zawartości pęcherza w czasie wykonywania prostych czynności. W tym przypadku pomóc mogą ćwiczenia zalecane przez lekarza. Przyczynami wysiłkowego NTM u mężczyzn może być uszkodzenie zwieraczy, łagodny przerost gruczołu krokowego, operacja odbytnicy czy uraz. Zdarza się, że NTM jest skutkiem pęcherza nadreaktywnego (OAB).
NTM a prostata
Do nietrzymania może przyczynić się również przerost prostaty. Nazywa się to najczęściej nietrzymaniem moczu z przepełnienia – z powodu przeszkody jaką napotyka zawartość pęcherza, mocz może nie zostać oddany w całości. W związku z tym w ciągu dnia następuje jego mimowolny wyciek. Nie należy zatem bagatelizować problemu, gdyż nawet najlżejsze objawy nietrzymania mogą przerodzić się w poważniejsze dolegliwości.
Aleksandra Wiktor