Nietrzymanie moczu – krępujący problem, który możesz pokonać!

Nietrzymanie moczu - krępujący problem, który możesz pokonać!
Tamara Bellis z Unsplash

Nietrzymanie moczu (NTM) jest bardzo powszechnym schorzeniem, które dotyka co ósmą kobietę przed czterdziestym rokiem życia i co drugą w okresie menopauzalnym. Jest to jednak na tyle krępująca dolegliwość, że bardzo rzadko się do niej przyznajemy – zazwyczaj ignorujemy pierwsze objawy nietrzymania moczu, sądząc, że jest to tylko chwilowa niedyspozycja naszego organizmu. Tymczasem okazuje się, że szybkie podjęcie leczenia nietrzymania moczu może nas uchronić przed wieloma kłopotliwymi sytuacjami.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyczy głównie kobiet – u mężczyzn ta dolegliwość występuje bardzo rzadko, ze względu na ich inną budowę anatomiczną. Fizjologia dolnych dróg rodnych kobiety, trudne porody, które powodują mikrourazy krocza, czy częste infekcje układu moczowo-płciowego – to najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu u młodych kobiet. U starszych pań, będących w trudnym okresie menopauzy, problem ten wywołują zaburzenia hormonalne – niedobory hormonów powodują zwiotczenie mięśni miednicy, które odpowiadają za właściwe trzymanie moczu. Problemom tego typu nie sprzyja też palenie papierosów, powodujące uszkodzenia naczyń krwionośnych różnych narządów, jak również wykonywanie ciężkich prac fizycznych.

Rodzaje NTM

Możemy wyróżnić dwa rodzaje nietrzymania moczu:

  •    wysiłkowe, które, jak sama nazwa wskazuje, pojawia się w trakcie wykonywania jakiegoś wysiłku – nie zawsze jednak musi to być uprawianie sportu czy podnoszenie ciężkich przedmiotów, czasem wystarczy zwykłe kichnięcie, kaszlnięcie czy intensywny śmiech,
  •       niewysiłkowe – wywołane nagłym parciem na pęcherz, jego przepełnieniem lub zupełnie niekontrolowanym oddawaniem moczu w wielu codziennych sytuacjach.

Statystyki pokazują, że na wysiłkowe nietrzymanie moczu cierpi największa ilość kobiet, ale jednocześnie ponad połowa z nich nie konsultuje tej dolegliwości z lekarzem. Tymczasem szybkie podjęcie leczenia NTM może nas uchronić nie tylko przed wstydem, ale też dalszym rozwojem choroby w kierunku niewysiłkowego nietrzymania moczu.

Ćwiczenia Kegla

Jeżeli choroba nie jest na zaawansowanym poziomie, jej leczenie możemy rozpocząć od prostych ćwiczeń Kegla, dotyczących mięśni dna miednicy. Ich systematycznie wykonywanie , pozwala wzmocnić mięśnie dna macicy, a tym samym zapobiec niekontrolowanym odruchom oddawania moczu. Ta metoda jest szczególnie polecana paniom, które mają przed sobą poród lub chcą szybko wrócić do formy po urodzeniu dziecka. Wystarczy 5-10 minut dziennie, by znacząco poprawić kondycję mięśni i uchronić się problemem NTM. Przy tego rodzaju schorzeniu należy trenować mięśnie za każdym razem, gdy poczujemy parcie na pęcherz – warto świadomie odraczać i kontrolować sposób oddawania moczu, zaciskając i rozluźniając mięśnie pęcherza.

Co w przypadku zaawansowanej choroby?

Jeżeli mamy do czynienia z zaawansowanym typem choroby, w tym z niewysiłkowym nietrzymaniem moczu, należy skupić się na bardziej specjalistycznych metodach leczenia.

  •       Niekiedy wystarczające okazuje się podjęcie odpowiedniego leczenia farmakologicznego, w którym stosuje się właściwe leki hormonalne lub antycholinergiczne, zwiększające pojemność pęcherza moczowego i zapobiegające jego niekontrolowanym skurczom.
  •       W trudniejszych przypadkach przydatne mogą okazać się zabiegi elektrostymulacji, które polegają na pobudzaniu mięśni dna macicy do skurczu, przy zastosowaniu prądu elektrycznego o odpowiednich parametrach.
  •       Coraz bardziej popularnym sposobem usuwania schorzenia NTM jest jego laserowe leczenie. Panie bardzo chwalą sobie zabiegi laserowe, które wzmacniają ściany pochwy i obkurczają jej tkanki, nie wywołując przy tym bólu – zaznaczają specjaliści z Kliniki dr Rzepki w Zielonej Górze. Jest to bezinwazyjny, szybki, a przede wszystkim skuteczny sposób leczenia nietrzymania moczu, który coraz częściej wypiera operacyjne metody leczenia tego schorzenia.

Więcej informacji o laserowym leczeniu nietrzymania moczu, znajdziecie Państwo na stronie: http://www.rzepka.lek-med.pl/nietrzymanie-moczu.html

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: