Jak rozpoznać NTM?

Jak rozpoznać NTM?

Problem nietrzymania moczu to dolegliwość, z która zmaga się wiele osób. Nie każdy jednak wie, co tak naprawdę mu dolega i że można to z powodzeniem leczyć.

Nietrzymanie moczu może objawiać się na różne sposoby, w zależności od rodzaju. Wyróżnia się zazwyczaj trzy: NTM wysiłkowe (występujące najczęściej), naglące nietrzymanie moczu oraz nietrzymanie moczu z przepełnienia. Każdy rodzaj charakteryzuje się nieco innymi dolegliwościami. Przyczyny w tych trzech przypadkach również mogą się różnić.

Objawy wysiłkowego NTM

Wysiłkowe NTM objawia się problemem z utrzymaniem zawartości pęcherza podczas wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. W tym przypadku popuszczanie może nastąpić przy wykonywaniu sporego wysiłku, np. podnoszenia ciężkich rzeczy jak i przy tak prozaicznych czynnościach jak kichanie, śmianie się czy atak kaszlu. Wysiłkowe NTM rodzi wiele problemów, często jest powodem złego samopoczucia. Pacjent wstydzi się wyjść z domu ze względu na swoja dolegliwość z obawy, że w towarzystwie innych zdarzy się kolejny wypadek. Jednak wysiłkowe NTM można z powodzeniem leczyć zarówno za pomocą farmakologii jak i ćwiczeń, a w poważniejszych przypadkach – operacji.

Parcie naglące

Czasami popuszczanie może zdarzyć się bez żadnego wyraźnego powodu jak wysiłek czy kichnięcie, np. w nocy. Jest to tzw. naglące nietrzymanie moczu, które objawia się tym, ze chory po prostu nie jest w stanie utrzymać zawartości pęcherza i często doznaje uczucia parcia naglącego. Wiąże się to z ogromnym dyskomfortem, gdyż każde wyjście może wiązać się z gorączkowym poszukiwaniem toalety.

NTM z przepełnienia

Mówi się, ze nietrzymanie moczu częściej objawia się u pań niż u panów. Racja, jednak to panowie częściej mogą skarżyć się na nietrzymanie moczu z powodu przepełnienia. Występuje ono wtedy, kiedy w przewodzie moczowym pojawia się przeszkoda utrudniająca wypróżnienie zawartości pęcherza, jak np. przerost prostaty. Powoduje to przepełnienie pęcherza i jego mimowolny wyciek w sytuacjach kiedy pacjent znajduje się poza toaletą.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy incydent popuszczenia wiąże się od razy z NTM. Zdarza się, że wyciek moczu następuje przy nagłym ataku śmiechu lub przy ciężkim wysiłku fizycznym, jednak jednorazowy wypadek nie jest przewlekłą dolegliwością. Nietrzymanie moczu może się również zdarzyć w przypadku infekcji intymnej, kiedy to następuje jego wyciek a chory odczuwa dyskomfort w postaci pieczenia w okolicach dróg moczowych.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: