Zabieg neuromodulacji krzyżowej w leczeniu pęcherza nadreaktywnego

Zabieg neuromodulacji krzyżowej w leczeniu pęcherza nadreaktywnego

Prąd elektryczny może wykazać działanie lecznicze również przy problemach z pęcherzem nadreaktywnym.

Zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB) to choroba, w której pęcherz nie daje wyraźnego, jasnego sygnału o przepełnieniu. U osoby, która nie ma problemów z utrzymaniem moczu, pęcherz przepełniony daje sygnał o konieczności jego opróżnienia, po czym można spokojnie skorzystać z toalety. W przypadku OAB, sygnał o przepełnieniu jest zbyt słaby, lub odwrotnie – pęcherz alarmuje zbyt często i zbyt intensywnie.

Typy OAB

Można wyróżnić kilka typów pęcherza nadreaktywnego. Pierwszy to taki, gdzie konieczność skorzystania z toalety pojawia się bardzo często, a osoba chora zmuszona jest też wstawać kilka razy w ciągu jednej nocy. Kolejny to po prostu niekontrolowany wyciek moczu, gdzie osoba chora nie panuje nad wypróżnianiem zawartości pęcherza. Trzecim jest parcie naglące, czyli takie, gdzie występuje wręcz niepohamowana chęć wypróżnienia pęcherza a pacjent nie jest w stanie nad tym zapanować.

W Przypadku OAB dolegliwości te mogą występować jednocześnie, jak i pojedynczo. Osoba chora może odczuwać wszystkie te dolegliwości naraz. Leczenie OAB jest różne, jednak opracowano metodę, która dzięki elektrostymulacji pomaga w zapanowaniu nad sygnałami, jakie daje pęcherz.

InterStim – na czym to polega?

Neuromodulacja krzyżowa to zabieg polegający na wszczepieniu specjalnego urządzenia. Jest to tzw. technologia InterStim, która pozwala na wysyłanie impulsów elektrycznych do nerwów krzyżowych.

Urządzenie składa się z kilku części. Pierwszy z nich, to krążek wielkości monety, która wszczepiana jest pod skórę. Neurostymulator połączony jest z elektrodą, czyli cieniuteńkim drutem, który jest nośnikiem impulsów elektrycznych. Ostatnią częścią urządzenia jest przenośny programator, który obsługiwać może osoba chora – regulowanie impulsów, włączanie, wyłączanie urządzenia.

Uważa się, że metoda ta ma bardzo korzystny wpływ na osoby cierpiące na zespół pęcherza nadreaktywnego. Dzięki elektoroimpulsom, neuromodulacja krzyżowa wpływa bezpośrednio na ośrodki mózgu, odpowiadające za prawidłową pracę pęcherza, a więc reguluje i usprawnia działanie „sygnałów”.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: