Na czym polega nietrzymanie moczu (NTM)?
Choć żyjemy w XXI wieku, nietrzymanie moczu wciąż stanowi temat tabu. Wstyd i zażenowanie, które towarzyszą tej przypadłości, nierzadko prowadzą do izolacji chorego.
Osoba, która boryka się z inkontynencją, nie potrafi przewidzieć, kiedy dojdzie do mimowolnego wycieku moczu, toteż niechętnie opuszcza dom. Wbrew pozorom, nietrzymanie moczu nie jest schorzeniem osób starszych. Ta kłopotliwa przypadłość może dotknąć każdego.
Rodzaje NTM
Inkontynencji nie należy lekceważy, ponieważ mimowolny wyciek moczu często towarzyszy poważnym schorzeniom. Wyróżniamy dwa rodzaje NTM:
1) nietrzymanie moczu z parcia, tzw. pęcherz nadreaktywny
2) wysiłkowe nietrzymanie moczu.
Nietrzymanie moczu z parcia
Z problemem nietrzymania moczu z parcia borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W przypadku tej przypadłości mamy do czynienia z naglącym parciem i skurczem pęcherza. W związku z tym, iż chory nie jest w stanie zapanować nad odruchem, musi niezwłocznie skorzystać z toalety. Jeśli nie ma do niej dostępu, dochodzi do popuszczania moczu.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Z kolei wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawia się podczas kaszlu czy ćwiczeń fizycznych. Wysiłkowe nietrzymanie moczu wiąże się z osłabieniem mięśni dna miednicy i mięśnia zwieracza cewki moczowej. Ta przypadłość częściej dotyka kobiet. Poród sprzyja osłabieniu mięśni dna miednicy.
W związku z tym, iż NTM jest kłopotliwą przypadłością, należy niezwłocznie zasięgnąć porady specjalisty. Odpowiednio dobrane leczenie przynosi świetne rezultaty.