Wpływ NTM na psychikę chorego

Wpływ NTM na psychikę chorego

Nietrzymanie moczu posiada nie tylko aspekt fizjologiczny. Ta choroba wpływa negatywnie na samopoczucie i zdrowie psychiczne chorego.

Nawet lekkie objawy nietrzymania moczu mogą być problematyczne, zwłaszcza że ta dolegliwość charakteryzuje się intymnym charakterem. Epizody popuszczania wiążą się ze wstydem, chory może spotkać się z towarzyskim ostracyzmem. Nawet zwykłe kichnięcie może doprowadzić do nieprzyjemnych dla chorego sytuacji.

NTM a kontakty towarzyskie

Dolegliwości często zmuszają chorego do nieustannego poszukiwania toalety. Komfort skorzystania z niej posiada się zazwyczaj tylko w domu. Z tego względu bardzo często rezygnuje się z jakichkolwiek wyjść – chory nie jest w stanie stwierdzić kiedy i gdzie będzie potrzebował skorzystać z WC. Takie zamykanie się w czterech ścianach swojego mieszkania może prowadzić do całkowitej izolacji. Utrata kontaktu z bliskimi może mieć dla chorego znaczny wpływ również na jego stan psychiczny – samotność nie ułatwia walki z NTM.

NTM a życie seksualne

NTM odbija się niekorzystnie zarówno na kontaktach ze znajomymi, jak i relacjach rodzinnych. NTM często ma znaczny wpływ na życie seksualne. Nietrzymanie moczu to problem bardzo intymny i osobisty. Choroba może oznaczać utratę pewności siebie, czy nawet być powodem mniejszych lub większych zaburzeń na tle seksualnym. Obniżona sprawność czy ochota na seks na pewno znacznie odbije się również na partnerze. W takich sytuacjach niezwykle istotną rolę odgrywają wsparcie i ogromna wyrozumiałość.

Nieleczone NTM może negatywnie wpływać na psychikę. Izolacja od rodziny i przyjaciół nie służy samopoczuciu chorego.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: