Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn
Brak możliwości utrzymania moczu u mężczyzn to bardzo poważny problem, który może utrudniać normalne funkcjonowanie. Na tę dolegliwość cierpią nie tylko mężczyźni w starszym wieku. Coraz częściej dopada ona bowiem osoby poniżej 40 roku życia. Po dokładnym zdiagnozowaniu problemu, jeśli nie jest on związany z groźną chorobą, istnieje zwykle możliwość zastosowania skutecznego leczenia.
Diagnozowanie problemu nietrzymania moczu
Trafna diagnoza w zakresie przyczyny braku utrzymania moczu to punkt wyjścia do wyboru najlepszej metody leczenia. Pierwsze badanie obejmuje wywiad, podczas którego lekarz zadaje pytania o godziny i sposób oddawania moczu (np. wąski strumień, małe porcje, kilka razy z rzędu w nocy). Dzięki kolejnym pytaniom lekarz otrzymuje odpowiedź na temat okoliczności, w których objawia się problem nietrzymania moczu (np. podczas kichania, wysiłku fizycznego, śmiechu, snu) oraz czy pojawiają się takie objawy jak nagłe parcie na mocz lub niekontrolowane skurcze mięśni w okolicach cewki moczowej. Po przeprowadzeniu wywiadu wykonywane jest zwykle badanie laboratoryjne moczu i krwi oraz badanie per rectum (przez odbyt).
Nietrzymanie moczu u mężczyzn – leczenie
W przypadku leczenia problemów z utrzymaniem moczu wśród mężczyzn, stosuje się różnego rodzaju środki farmakologiczne, jak np.: leki alfa-adrenergiczne, leki cholinolityczne oraz duloksetynę. Oprócz tego wykorzystuje się bardzo często jako formę wspomagania psychicznego osoby cierpiącej na tego typu dolegliwość, leki przeciwdepresyjne. Pomagają one przetrwać najtrudniejszy okres leczenia. Niekiedy środki farmakologiczne są niewystarczające na nietrzymanie moczu u mężczyzn. W takim przypadku stosuje się cewnikowanie. Zwykle wystarczą około 2 tygodnie by można było zrezygnować ze stosowania cewnika.
W leczeniu nietrzymania moczu jest oprócz tego bardzo ważne wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych miednicy. Ich zaletą jest to, że można je stosować zarówno w trakcie wypoczynku, jak i w czasie wykonywania codziennych czynności. W przypadku osób, które cierpią na otyłość, pomóc może z kolei zrzucenie zbędnej ilości kilogramów. U osób o prawidłowej wadze układ moczowy funkcjonuje bowiem znacznie lepiej.
Jak wspomóc leczenie nietrzymania moczu?
Leczenie problemów z utrzymaniem moczu można wspomóc przez odpowiednią dietę. Powinna być ona nastawiona przede wszystkim na spożywanie produktów bogatych w błonnik. Oprócz tego należy również zrezygnować w jak największej mierze z napojów gazowanych, napojów z kofeiną, alkoholu oraz palenia papierosów.
Pieluchy dla dorosłych – ochrona przed konsekwencjami nietrzymania moczu
W trakcie trwania leczenia problemu z utrzymanie moczu, można z powodzeniem stosować pieluchomajtki. Na nietrzymanie moczu u mężczyzn doskonale sprawdzą się majtki pieluchowe TENA. Ich unikalna konstrukcja (sprawiająca, że zakłada się je z łatwością – jak zwykłą bieliznę), wysoka chłonność oraz możliwość doboru jednego z kilku rozmiarów sprawiają, że każda osoba znajdzie rozwiązanie idealne dla siebie.
Problem nietrzymania moczu można łatwo zlikwidować stosując jedną z kilku metod leczenia. Przy wykorzystaniu dodatkowo pieluchomajtek uniknie się przykrych konsekwencji w postaci przypadkowego zabrudzenia bielizny i ubrania.