Uroginekologia – pomoc w NTM

Z problemem NTM boryka się wiele kobiet. Z myślą o nich, powoli rozwijają się w Polsce centra uroginekologiczne i specjalistyczne poradnie.

Nietrzymanie moczu to wciąż temat tabu dla wielu osób. NTM to dla wielu kobiet bardzo wstydliwy problem, który burzy komfort życia chorej. Niepanowanie nad własnym pęcherzem utrudnia codziennie czynności, a nawet wyklucza taką osobę ze spotkań towarzyskich. Należy jednak pamiętać, że NTM można z powodzeniem leczyć – w tym celu powstają centra uroginekologiczne.

Uroginekologia

Uroginekologia zajmuje się leczeniem zaburzeń statyki dna miednicy u kobiet oraz dolegliwościami z nimi związanymi, takimi np. jak NTM. Zaburzenia statyki to wypadanie narządów. Macica, pęcherz czy odbytnica utrzymywane są przez kilka wiązadeł i mięśni. Osłabienie ich powoduje wypadanie jednego lub więcej narządów.

Grupa ryzyka

Na takie zaburzenia narażone są przede wszystkim osoby starsze. Jednak w grupie ryzyka mogą się znaleźć też kobiety po porodzie czy otyłe, u których mięśnie dna miednicy narażone są na większe obciążenie. Ciężka praca fizyczna również może mieć wpływ na stan utrzymujących narządy wiązadeł.

Z zaburzeniami pracy mięśni w obrębie miednicy wiąże się nietrzymanie moczu. Na tę dolegliwość cierpi spora liczba kobiet. Jednak ten wstydliwy problem można całkowicie wyeliminować – w tym właśnie specjalizują się rozwijające się w Polsce centra uroginekologiczne. W poradniach specjalizujących się w leczeniu zaburzeń statyki istotna jest wygoda pacjenta – w zależności od rodzaju schorzenia może się nim zająć urolog, ginekolog, neurolog, chirurg czy fizjoterapeuta.

Leczenie farmakologiczne

NTM można leczyć na różne sposoby. W przypadku delikatniejszych objawów można zastosować leczenie farmakologiczne. Polecane są również wszelkiego rodzaju ćwiczenia – fizjoterapia naprawdę może zminimalizować przykre dolegliwości związane z zaburzeniami statyki. Nowością jest też elektrostymulacja mięśni krocza. W przypadku cierpiącej na NTM lekarz może również zastosować specjalną wkładkę dopochwową.

Ingerencja chirurga

W poważniejszych przypadkach koniecznie może okazać się leczenie operacyjne. Istnieją różne metody, w zależności od schorzenia można zastosować podwieszanie szyi pęcherza, wzmocnienie przedniej ściany pochwy czy zastosowanie specjalnych taśm syntetycznych (TVT i TOT). Takie taśmy umieszcza się w drogach moczowych. Skuteczne mogą okazać się tez implanty i iniekcje okołocewkowe, mające na celu uszczelnienie szyi pęcherze.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: