Sposoby leczenia NTM – Neuromodulacja krzyżowa

Leczenie NTM zależy nie tylko od stopnia nasilenia, w jakim występuje schorzenie, ale również od jego rodzaju. I tak, w wypadku NTM z przepełnienia konieczna jest interwencja chirurgiczna, w wysiłkowym NTM – może wystarczyć długotrwała i systematyczna terapia zachowawcza (głównie pod postacią fizykoterapii i ćwiczeń), natomiast w przypadku naglącego nietrzymania moczu – dobrym rozwiązaniem często okazuje się neuromodulacja krzyżowa. Na czym polega? Ta forma terapii wykorzystuje lecznicze działanie prądu elektrycznego na unerwienie pęcherza moczowego bądź (lub jednocześnie) zwieracza cewki moczowej. Ma zastosowanie nie tylko w NTM z naglącym parciem, ale również w zespołach bólowych miednicy a także dysfunkcjach nefrologicznych odpornych na leczenie farmakologiczne. Terapia ta opiera się na wszczepieniu stymulatora emitującego do nerwów krzyżowych (odpowiedzialnych za czynności dolnych dróg moczowych i dna miednicy) impulsy elektryczne. Kiedy prawidłowa aktywność nerwów zostaje przywrócona można zwalczyć nie tylko problemy z NTM ale równie z zatrzymaniem moczu czy zaparciami.

Ten rodzaj leczenia jest dość efektywny – pozwala pozbyć się problemu z pęcherzem nadreaktywnym u ponad 3/4 pacjentów (choć z różną częstotliwością skuteczności – u niemal połowy objawy ustępują, a u około 1/4 ulegają znacznej redukcji). Zabieg nie należy do inwazyjnych i z pewnością jest to jedną z jego zalet (wymaga jednak znieczulenia ogólnego).

Terapia „wszczepienna” opiera się na 2 etapach – w czasie pierwszego w pobliże nerwów w dolnej części pleców wprowadza się elektrodę, następnie podłączaną do zewnętrznego stymulatora. Następnie, jeśli test przebiegnie pomyślnie wszczepić można elektrodę trwałą. Implant taki jest łączony z neurostymulatorem (umieszczonym w górnej części pośladka). Jego użytkowanie jest niewidoczne oraz bezbolesne (choć wymaga przyzwyczajenia), choć początkowo może powodować dyskomfort a także wymaga wizyt kontrolnych – przez okres co najmniej 3 miesięcy. Neurostymulator działa na ogół przez kilka lat – potem konieczna jest wymiana baterii, by urządzenie mogło funkcjonować bez przeszkód. Niestety – terapia przy pomocy neurostymulatora nie jest refundowana.

PODZIEL SIĘ: