Pieluchomajtki i wkładki urologiczne w życiu codziennym

Pieluchomajtki i wkładki urologiczne w życiu codziennym

Osoby cierpiące na NTM muszą liczyć się z koniecznością stosowania specjalnych środków higienicznych. Nietrzymanie moczu to nieprzyjemna dolegliwość, która często zmusza do wizyty w toalecie. Z powodu choroby, pacjentom zdarzają się wypadki popuszczenia moczu – często w miejscach publicznych.

Dzieje się tak najczęściej u osób z wysiłkowym NTM. Bez względu jednak na rodzaj choroby, lekarze zalecają noszenie pieluchomajtek lub wkładek urologicznych.

Nie każdy jest przekonany do noszenia tego typu środków higienicznych – bo to wstyd, bo to widać, bo brzydki zapach. Nic bardziej mylnego. Środki mające na celu zatrzymanie moczu posiadają specjalne właściwości, które ułatwiają życie osób cierpiących na NTM. Chłoną mocz o wiele lepiej niż zwykłe wkładki czy podpaski i skutecznie zatrzymują nieprzyjemny zapach. Nie znaczy to jednak, że nie wymagają regularnego zmieniania.

Pieluchomajtki czy wkładki?

Istnieją dwa rodzaje środków higienicznych – pieluchomajtki oraz wkładki urologiczne. Te pierwsze są bardziej obszerne, a i dzięki temu bardziej chłonne. Są jednak widoczne, ale na rynku można znaleźć specjalną bieliznę maskującą, która zdecydowanie poprawi komfort ich noszenia. Wkładki urologiczne są natomiast bardziej dyskretne, ale mniej chłonne. Najlepiej skonsultować z lekarzem, który środek higieniczny będzie dla chorego najlepszy.

Należy również pamiętać, że w przypadku niektórych osób pieluchomajtki mogą być refundowane – zlecenie na refundację wypisuje lekarz.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: