Nietrzymanie moczu – problem, który może dotyczyć każdego

NTM – nietrzymanie moczu, dotyka nie tylko seniorów. Możliwe jest u osób w każdym wieku. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni w stosunkowo młodym wieku mogą znaleźć się w grupie ryzyka.

Problemy z niemożliwością utrzymania zawartości pęcherza nie są postrzegane jako ciężka choroba. Jednak dolegliwości są na tyle poważne i uciążliwe, że mają znaczny wpływ na komfort życia. Osoby cierpiące na NTM często rezygnują ze spotkań towarzyskich. Z oczywistych powodów wykluczają wyjścia do kina, na spacer czy zwykłe zakupy. Nagląca potrzeba skorzystania z toalety może utrudniać zwykłe, codziennie czynności. W zależności od rodzaju NTM, popuszczanie może zdarzyć się nawet podczas zwykłego kichnięcia.

Rodzaje

Wyróżnia się trzy rodzaje NTM. Pierwszy z nich, wysiłkowe nietrzymanie moczu, objawia się popuszczaniem podczas wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Co za tym idzie, mimowolna utrata moczu może zdarzyć się podczas kaszlu, kichania czy pracy fizycznej, np. podnoszenia ciężkich rzeczy. U osób cierpiących na NTM utrata moczu może się zdarzać również bez większej przyczyny: np. w nocy. Jest to tzw. naglące nietrzymanie moczu, kiedy chory czuje silne parcie na pęcherz, nad którym nie potrafi zapanować.

Grupy ryzyka

NTM jest bardziej powszechne u kobiet, jednak z tym wstydliwym problemem mogą borykać się również mężczyźni. Najczęściej cierpią oni na popuszczanie moczu z powodu przepełnienia, ostatniego z trzech rodzajów. Ten powodowany jest przeszkodą w opróżnianiu pęcherza. U panów może to być, np. powiększona prostata. Przez to wypróżnianie pęcherza może rozciągać się w czasie, co powoduje mimowolny wyciek moczu poza toaletą.

Nietrzymanie moczu to nie tylko dolegliwość u kobiet w czasie menopauzy. Zdarza się najczęściej przy osłabieniu mięśni dna miednicy, otaczających i podtrzymujących pęcherz i cewkę moczową. Dlatego w grupie ryzyka mogą znaleźć się, np. kobiety z nadwagą. Cierpieć mogą również panie po ciąży – często spowodowane jest to rodzajem porodu. Podczas naturalnego może to być źle nacięte krocze czy długi okres gojenia. Sam rodzaj porodu niekoniecznie musi być jedyną przyczyną – okres ciąży to czas, kiedy dziecko obciąża mięśnie przepony moczowo – płciowej, co może skutkować ich osłabieniem. Dlatego popuszczanie moczu u kobiet u porodzie nie musi być dolegliwością tylko tych, które rodziły w sposób naturalny.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: