Naturalne sposoby na nietrzymanie moczu

nietrzymanie moczu suplementy diety

Choć nietrzymanie moczu może dotknąć każdego, z tą przypadłością najczęściej borykają się kobiety i osoby starsze. Szacuje się, że 50% kobiet i 33% mężczyzn po 80. roku życia zmaga się z inkontynencją.

W niektórych kręgach NTM wciąż stanowi temat tabu, zaledwie co drugi chory zgłasza problem lekarzowi. Co ciekawe Niemcy i mieszkańcy Skandynawii pod tym względem nie są bardziej wyzwoleni od Polaków. Czym jest nietrzymanie moczu i jak postępować, gdy dotknie nas ta przypadłość?

Ćwiczenia mięśni Kegla

Kobiety częściej cierpią z powodu inkontynencji. Ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu wzrasta u nich wraz z wiekiem i liczbą ciąż. Podczas porodu mięśnie pochwy często ulegają rozciągnięciu. Na szczęście nie jesteśmy bezradne. Panie, które pragną ustrzec się przed NTM, mogą wzmocnić mięśnie dna miednicy, wykonując odpowiednie ćwiczenia. Do ich przeprowadzenia nie potrzebujemy żadnych przyrządów, aczkolwiek na rynku pojawiły się specjalne kulki. Osoby, które nie mogą lub nie chcą pozwolić sobie na ich zakup, powinny napinać i rozluźniać mięśnie okolicy pochwy i krocza. Choć zadanie nie jest skomplikowane, najwięcej problemów przysparza znalezienie odpowiednich mięśni. Ćwiczenia mięśni Kegla charakteryzują się wysoka skutecznością pod warunkiem, że są wykonywane systematycznie i trwają co najmniej 5 minut.

Aby uzyskać pożądane rezultaty, należy przestrzegać następujących zasad:

  • gdy napinamy mięśnie dna miednicy, czyli te, które otaczają pochwę, cewkę moczową i odbytnicę, często mimowolnie naprężamy mięśnie brzucha i pośladków. Specjaliści twierdzą, że nie należy tego robić.

  • ćwiczenia można wykonywać w każdym warunkach za wyjątkiem momentów, gdy oddajemy mocz. Gdy napinamy mięśnie, opróżnianie pęcherza jest utrudnione, co z kolei sprzyja infekcji.

  • podczas ćwiczeń nie należy wstrzymywać oddechu.

Nietrzymanie moczu – suplementy diety

Wśród osób, które borykają się z nietrzymaniem moczu, dużą popularnością cieszą się suplementy diety. Tego typu specyfiki swoje dobroczynne działanie zawdzięczają ekstraktowi z dyni, żurawiny wielkoowocowej i nasion soi. Na rynku można też spotkać suplementy diety na nietrzymanie moczu, które zawierają ekstrakt z ziela pokrzywy.

Żurawina nie bez powodu uchodzi za sprzymierzeńca dróg moczowych. Suszone owoce tej rośliny od setek lat wykorzystuje się przy zwalczaniu infekcji pęcherza moczowego. Choć u osób, które zmagają się z inkontynencją, dochodzi do mimowolnego wycieku moczu, nie zawsze pozbywamy się całości zalegającego płynu. W resztkach moczu, które zalegają w pęcherzu, mogą rozwijać się mikroorganizmy, co z kolei prowadzi do nawracających stanów zapalnych. Można temu zapobiec, włączając do diety suplementy z żurawiną.

Pestki dyni cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Bałkanów. Niektórzy uważają, że te smakołyki zwiększają szanse na długowieczność. Decydując się na tę zdrową przekąskę, dostarczamy organizmowi manganu, cynku, selenu i beta-sitosteroli. Wymienione substancje odżywcze regulują funkcjonowanie układu moczowego. W przypadku mężczyzn pestki dyni zmniejszają ryzyko rozwoju chorób prostaty. W związku z tym, iż w suplementach ilość poszczególnych ekstraktów podlega standaryzacji, warto włączyć je do diety.

Ziele pokrzywy zwyczajnej wykazuje działanie moczopędne, toteż oczyszcza organizm z toksyn. Osoby, które rzadko lub częściowo opróżniają pęcherz, są szczególnie narażone na infekcje. Gdy układ moczowy funkcjonuje prawidłowo, mocz jest jałowy. Niestety, wszelkie zaburzenia zwiększają ryzyko zakażeń. Osoby, które pragną uniknąć infekcji, powinny regularnie zażywać suplementy diety, które zawierają ekstrakt z ziela pokrzywy zwyczajnej lub pić specjalne herbatki. W związku z tym, iż wyżej wspomniana roślina zielarska wykazuje działanie moczopędne, pozwala pozbyć się mikroorganizmów odpowiedzialnych za stany zapalne.

Osoby, które zmagają się z nietrzymaniem moczu, powinny regularnie zażywać stosowne suplementy. Rośliny stanowią źródło cennych substancji, które regulują funkcjonowanie pęcherza. Z kolei mięśnie dna miednicy można wzmocnić, systematycznie ćwicząc.

PODZIEL SIĘ: