Naglące nietrzymanie moczu – co jest jego przyczyną?

naglace-nietrzymanie-moczu

Jednym z rodzajów nietrzymania moczu jest jego nagląca forma. Co jest jego przyczyną?

Problem układu moczowego

Nietrzymanie moczu to dla wielu krępująca dolegliwość. Występuje ona nie tylko u osób starszych ale także tych w młodym wieku. To niekontrolowany odruch wydalenia moczu, który może się pojawić podczas kichania, śmiechu czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. Kobiety są szczególnie narażone na tę dolegliwość, ze względu na ciąże i porody. Niestety, osoby borykające się z problemem wstydzą się na tyle, że rzadko informują lekarzy o tym schorzeniu, które można skutecznie leczyć.

Przyczyny naglącego nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu z parciem naglącym jest wynikiem nieprawidłową aktywnością mięśni pęcherza. Silna i nagła potrzeba oddania moczu pojawia się w ciągu kilku sekund. Niektóre sytuacje takie jak zmiana pozycji czy orgazm mogą przyczyniać się do wystąpienia takiego odruchu. Objawy choroby skutecznie utrudniają życie towarzyskie czy wszelką aktywność, powodując powstawanie wielu kompleksów. Parcie pęcherza jest odczuwane zarówno za dnia jak i w nocy, co bywa uciążliwe. Do częstych przyczyn tego schorzenia zalicza się również zapalenie pęcherza, choroby gruczołu krokowego oraz schorzenia neurologiczne, takie jak Parkinson czy stwardnienie rozsiane. Absolutnie nie należy ukrywać choroby, tylko zgłosić się do lekarza. Zleci on odpowiednią terapię, dostosowując ją do naszego organizmu.

Leczenie naglącego nietrzymania moczunietrzymanie-moczu

Istnieją różne formy leczenia nietrzymania moczu. Gdy przyczyną jest choroba, należy ją usunąć. W przypadku stosowania moczopędnych leków, zaleca się ich odstawienie. Nadwaga i otyłość także wpływają na nasze zdrowie, więc warto zadbać o aktywny i zdrowy tryb życia. Osoby chore powinny odstawić takie używki jak kofeina, alkohol oraz regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla. W terapii stosuje się także odpowiednie leki, ale tylko pod stałą kontrolą lekarską. W trudnych przypadkach można zdecydować się na leczenie chirurgiczne czy stymulację nerwów krzyżowych. Właściwe leczenie zmniejszy objawy schorzenia a nawet całkowicie je wyleczy, umożliwiając aktywne funkcjonowanie każdego dnia. Należy jednak pamiętać, aby nawet po ustąpieniu objawów, wykonywać systematycznie ćwiczenia mięśni dna miednicy.

Naglące nietrzymanie moczu miewa różne przyczyny. Odnajdując je, będziemy mogli skutecznie wyleczyć wstydliwą przypadłość. Umożliwi nam to prowadzenie aktywnego trybu życia, beż wspomnień na temat dolegliwości i jej objawów.

PODZIEL SIĘ: