Kim jest proktolog i jakie choroby leczy?

Kim jest proktolog i jakie choroby leczy
Bermix Studio z Unsplash

Proktolog jest lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli jelita grubego, odbytnicy, kanału odbytu i odbytu. Do jednych z najczęstszych schorzeń leczonych przez proktologa należą hemoroidy, ropień okołoodbytniczy, szczelina odbytu, wrzodziejące zapalenie odbytu oraz nowotwór jelita grubego.

 

Jak wygląda wizyta u proktologa?

Schorzenia występujące w końcowym odcinku układu pokarmowego często diagnozowane są w zaawansowanym stadium, gdyż wielu pacjentów bagatelizuje ich objawy lub unika wizyty u proktologa uważając ją za krępującą. Warto pamiętać, że wiele wcześnie wykrytych chorób proktologicznych można skutecznie leczyć farmakologicznie, jeśli się jednak rozwiną konieczna może być interwencja chirurgiczna. Pierwsza wizyta w gabinecie proktologa rozpoczyna się od obszernego wywiadu. Lekarz pyta pacjenta zarówno o niepokojące go objawy, jak i nawyki żywieniowe. Nieprawidłowa dieta i siedzący tryb pracy mogą być przyczyną chorób końcowego odcinka układu pokarmowego. W trakcie wizyty proktolog przeprowadza również badanie per rectum, które pozwala ocenić stan odbytu, kanału odbytu oraz odbytnicy. Na tej podstawie lekarz podejmuje decyzję na temat dalszej diagnostyki.

Na czym polega diagnostyka proktologiczna?

Do najczęściej stosowanych w diagnostyce proktologicznej badań należą anoskopia, rektoskopia oraz kolonoskopia. Anoskopia wykonywana jest za pomocą wziernika i umożliwia proktologowi dokonanie dokładnej oceny stanu kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy. Bardzo podobnym badaniem jest rektoskopia, w której również wykorzystywany jest wziernik. W tym przypadku jednak wziernikowanie obejmuje głębsze partie jelita, lekarz może również pobrać wycinek tkanki w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego. Z kolei kolonoskopia przeprowadzana jest z wykorzystaniem kolonoskopu, czyli elastycznego endoskopu. Badanie umożliwia dokładne obejrzenie wnętrza całego jelita, a także usunięcie polipów, poszerzenie zwężeń jelitowych, zatamowanie krwawienia z końcowego odcinka układu pokarmowego oraz pobranie wycinków do badań. Proktolog może zlecić również wykonanie innych badań, takich jak na przykład: USG przezodbytnicze, wlew doodbytniczy, prześwietlenie rentgenowskie jelita grubego, test na krew utajoną, czy też badanie krwi i kału. Na podstawie wyników powyższych badań proktolog dobiera odpowiedni sposób leczenia, który zależy przede wszystkim od rodzaju dolegliwości  oraz stopnia zaawansowania schorzenia.

PODZIEL SIĘ: