Nietrzymanie moczu – znaczenie edukacji

NTM - znaczenie edukacji

Jako, że nietrzymanie moczu jest problemem wstydliwym, bardzo ważnym elementem terapii jest edukacja chorych. Często przecież od samych pacjentów zależy to, czy leczenie NTM będzie przebiegało pomyślnie.

Wyjątkowo krępujący charakter schorzenia jakim jest NTM skutecznie hamuje chorych przed wizytą u lekarza. Niesłusznie, bo jak wskazują specjaliści – stało się to powszechną dolegliwością w społeczeństwie. Przyporządkowanie NTM przez Światowa Organizację Zdrowia do chorób społecznych może przybliżyć skalę problemu – na cierpi już ok. 10%-15% populacji. To dużo, a nie wiedzieć czemu nietrzymanie moczu wciąż jest tematem tabu.

Edukacja krok po kroku

Dlatego tak ważna jest edukacja chorych, która powinna się rozpoczynać już na etapie uświadamiania o tym, że nietrzymanie moczu jest dolegliwością dosyć powszechną. Wykluczenie uczucia wyobcowania i wstydu może okazać się kluczowe w podjęciu decyzji o wizycie u lekarza. Kolejnym ważnym krokiem jest edukacja pacjentów w przychodniach, szpitalach, ośrodkach leczenia. To czy leczenie zakończy się powodzeniem czy nie może zależeć w dużej mierze od samego chorego. Ważne jest by chociaż uświadomić pacjentów o tym jaką dietę należy prowadzić, czego unikać, jakie ćwiczenia wykonywać i jakie środki pomocnicze stosować.

NTM – wskazówki

Przy NTM należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim o odstawieniu wszelkich produktów moczopędnych, jak np. alkohol. Pomimo stresu związanego z częstszym niż zwykle korzystaniem z toalety nie wolno ograniczać spożywania płynów. Może to prowadzić do tego, ze mocz stanie się zbyt stężony, a to z kolei prosta droga do powikłań (np. zapalenie pęcherza).

Ważne są regularne konsultacje z lekarzem – najlepiej specjalisty – i ćwiczenia. Chorzy mogą spróbować korzystać z toalety w regularnych odstępach czasu lub zastosować odpowiednie ćwiczenia na mięśnie dna miednicy. Warto dowiedzieć się nieco o refundacji środków higienicznych – najlepiej udać się w tym celu do swojego lekarza.

Kampanie i organizacje społeczne

W Polsce powstały organizacje wspomagające chorych na NTM w leczeniu. Polaków edukuje m.in. Stowarzyszenie Osób z NTM „UroConti”. Powstał również specjalny Program Prospołeczny „NTM – Normalnie Żyć”. Wszystko to po to, aby terapia jak również uświadamiania chorych na NTM przebiegało jak najbardziej pomyślnie.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: