Aspekt psychologiczny NTM

Nietrzymanie moczu to nie tylko choroba ciała.

Osoby, które cierpią na problemy z utrzymaniem zawartości pęcherza, bardzo często zmuszone są do życia z poczuciem wstydu. NTM nie ułatwia kontaktów towarzyskich czy też intymnych. Osoby chore niejednokrotnie zamykają się w sobie bojąc się wyśmiania, braku akceptacji. Często pozostają w domach, a relacje z partnerem ograniczają do minimum.

Tabu?

Jest to działanie, które tylko pogarsza sytuację chorego. Samotność, brak kontaktów ze znajomymi, zerwanie więzi z bliską osobą nie wpływa korzystnie na stan psychiczny chorego. Trzeba zaznaczyć, że NTM wciąż, pomimo ogromnego rozpowszechnienia w społeczeństwie, jest tematem tabu. Wiedza o tej dolegliwości jest niewielka, niektóre osoby w ogóle nie mają pojęcia o jej istnieniu. Dlatego osoby chore często uważają, że pozostanie w czterech ścianach uchroni je przed wyśmianiem ze strony znajomych.

NTM a seks

Ponadto, NTM często zmusza do całkowitej rezygnacji z życia intymnego. Kobieta w obawie przed wyciekiem moczu podczas stosunku, wielokrotnie unika jakichkolwiek zbliżeń. Nie każdy partner może domyślić się o co tak naprawdę chodzi. Prowadzi to do zerwania więzi, co niejednokrotnie ma ogromny wpływ na stan psychiczny.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: