5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o zespole pęcherza nadreaktywnego

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o zespole pęcherza nadreaktywnego
Tamara Bellis z Unsplash

Zespół pęcherza nadreaktywnego to poważna choroba. Towarzyszy jej nietrzymanie moczu. Wiedza na temat schorzenia pozwoli na lepsze poznanie i zrozumienie tego problemu.

Wiek i płeć

Wiek, płeć oraz inne przebyte choroby mają wpływ na zespół pęcherza nadreaktywnego. Ta choroba układu moczowego występuje zwykle u kobiet w okresie menopauzy oraz tych nieco starszych. Panowie znacznie rzadziej zapadają na tę dolegliwość.

Operacje i choroby

Operacje miednicy oraz choroby neurologiczne także zwiększają ryzyko wystąpienia zespołu pęcherza nadreaktywnego. To samo dzieje się w przypadku cukrzycy czy chorób związanych z układem moczowym, takich jak np. kamica nerkowa.

Ciąża

Ciąże zwiększają ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu, które często towarzyszy chorobie pęcherza. Taka dolegliwość pojawić się może po porodzie bądź już w okresie ciąży, kiedy dziecko naciska na pęcherz moczowy matki.

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to jeden z głównych objawów zespołu nadreaktywnego pęcherza. Ten wstydliwy problem jest często ukrywany przez pacjentów, którzy izolują się od życia zawodowego oraz towarzyskiego. Wstyd i obawa przed wpadką czy ośmieszeniem mogą prowadzić nawet do depresji, dlatego tak ważne jest leczenie choroby oraz wsparci najbliższych osób.

Terapia

Leczenie zespołu nadreaktywnego pęcherza jest dostosowywane indywidualnie do pacjenta. Wnikliwy wywiad z lekarzem pozwoli na dobór odpowiednich środków farmakologicznych. Mimo braku skutecznego leku, medycyna robi wszystko aby jak najlepiej pomóc chorym. Przy takim problemie stosować można także fizjoterapię mięśni Kegla oraz neuromodulację korzeni krzyżowych. Niestety te metody nie są na chwilę obecną refundowane w naszym kraju.

Zespół nadreaktywnego pęcherza to poważna choroba. Odpowiednio leczona pozwoli na bardziej komfortowe życie. Zrozumienie problemu i właściwa pomoc ułatwi walkę z chorobą, dając skuteczne jej efekty.

PODZIEL SIĘ: